SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat zajęć: „Wiosenne zabawy”
Grupa wiekowa: 6-latki
Cele ogólne:
- Bogacenie i utrwalenie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie.
- Doskonalenie słuchu fonematycznego i umiejętności analizy i syntezy słuchowej.
- Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wyzwalaniu pozytywnej motywacji do nauki czytania i pisania.
- Kształcenie zdolności matematycznych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna oznaki wiosny w przyrodzie;
- zna pory roku i nazwy miesięcy;
- rozpoznaje litery;
- odczytuje samodzielnie pojedyncze słowa;
- potrafi przeczytać zdanie ze zrozumieniem;
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów;
- wykonuje działania matematyczne w zakresie 10;
- liczy elementy zbioru, podaje prawidłowy wynik;
- orientuje się w przestrzeni;
- koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu;
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych i tematycznych;
- zgodnie współdziała w zespole podczas wykonywania zadań;
- umie poruszać się rytmicznie zgodnie z akompaniamentem;
- chętnie śpiewa piosenki.
Metody:
- słowne: instrukcje, objaśnienia, rozmowa;
- czynne: metoda zadań stawianych dziecku, metoda samodzielnych doświadczeń, elementy symultaniczno-sekwencyjnej metody nauki czytania, elementy metody nauczania matematyki wg E.Gruszczyk-Kolczyńskiej, Metoda Dobrego Startu M.Bogdanowicz, Pedagogika zabawy Klanza;
- oglądowe: pokaz, obserwacja.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- sylweta zajączka;
- droga zajączka do domu na tablicy;
- Pani Wiosna;
- wydrukowane i zalaminowane: litery, sylaby, wyrazy, liczby, znaki „+,-,=,>,<”;
- kwiaty z imionami dzieci jako zawieszki – wizytówki;
- krzyżówka wielkoformatowa + flamastry;
- ilustracje czterech kwiatów: krokus, żonkil, bratek, tulipan;
- sztuczne kwiaty – tulipany;
- klocki z literkami;
- walizka;
- rzeczy na wycieczkę do walizki: lornetka, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, woda, sok, jabłko, banan, kanapka, bułka, plecak, wygodne buty;
- 4 szarfy z cyframi od 1-4;
- opaski na głowę: żabki (x 25), bociany (x2);
- nagrania mp3: „Maszeruje wiosna”, „Wiosna, wiosenka”, „Kle, kle boćku…”;
- gra „Koło fortuny”;
- sylwety: biedronki, motyli, ważki, konika polnego, pszczoły, słońca, chmurek;
- kolorowe chustki;
- wiklinowe koszyki z obrazkami przedstawiającymi wiosenną pogodę do ewaluacji (słońce, słońce za chmurką, chmurka i deszcz);
- tekst o „Zagubionym zajączku” (A.Wasilewska-Kolano);
- nagranie mp3 – komunikat radiowy;
- narzędzia TIK-laptop, monitor interaktywny, program CorelDraw, program Ableton Live;
- magnetofon, pendrive.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- Powitanie piosenką pt.: „Wszyscy są ,witam Was”.
- Zabawa – „Literowa powitanka”.
Dzieci siedzą na dywanie, nauczyciel podnosi do góry litery alfabetu i wypowiada słowa: „Witam wszystkich, których imię rozpoczyna się na literę…” – H,W,M,Z,P,S,O,F,B,A,K,V,L,J.
Dzieci, których imię rozpoczyna się daną literą, machają ręką.
- Zabawa „Kwieciste wizytówki”.
Dzieci mają za zadanie odnaleźć wśród kwiatów rozłożonych na dywanie, te na których widnieje ich imię. - Historia o „Zagubionym zajączku”, który szuka drogi do domu – komunikat radiowy.
Wiadomość z ostatniej chwili…
Dzień dobry, tu radio Opole. Mamy ważny komunikat dla grupy Zajączki!!! Wyostrzcie słuch i posłuchajcie uważnie…
Był piękny wiosenny dzień… Zając „Kicek” wcześnie rano wyszedł na łąkę, aby sobie trochę poskakać. Wokół widział zieloną już trawkę, wąchał piękne i pachnące kwiaty, spotkał bociany, które wczesną porą wychodzą na pola i łąki, aby znaleźć pożywienie… Niestety tak bardzo podziwiał okolicę i napawał się urokami wiosny, że zabłądził… Był bardzo smutny, bo nie wiedział jak ma znaleźć drogę do domu… Usiadł na trawce i zaczął płakać… Na szczęście spotkał spacerującą po łące i obdarowującą przyrodę kolejnymi wspaniałościami Panią Wiosnę, która podpowiedziała jak Kicek może wrócić do domu. Piękna wiosenna Pani dodała, że nie będzie to jednak takie proste…. Kicek dotrze do domu tylko wtedy, gdy będzie się dzielnie uczyć i bawić z grupą z Przedszkola numer 54 w Opolu, o jakże znanej i bliskiej mu nazwie – Zajączki. Każde wykonane przez dzieci zadanie będzie kolejnym krokiem zająca do celu.
Czy Przedszkolaki pomogą i biedny Kicek dotrze do domu???
(odpowiedź dzieci: …..)
W takim razie… zaczynamy wiosenne zabawy!!!
- „Droga do domu”.
Na tablicy znajduje się kręta droga zająca Kicka do domu, która jest oznaczona cyferkami
od 1-10. Zajączek po każdym zaliczonym przez przedszkolaki zadaniu będzie przeskakiwał
o kolejne pole dalej, dzięki czemu zbliżać się będzie do celu.
- Wprowadzenie do tematu zajęć.
- Dzisiejsze zajęcia związane będą z panującą porą roku. Jaka to pora?
- Podział wyrazu „ wiosna” na sylaby i na głoski.
- Ułożenie wyrazu „WIOSNA” z dużych liter na tablicy magnetycznej, a następnie zaznaczenie kolorami spółgłosek i samogłosek.
- Jakie pory roku wystepują kolejno po wiośnie?
- Ile rok ma miesięcy?
- Proszę wymienić wszystkie miesiące po kolei.
- Jakie znacie wiosenne miesiące?
- Jaki miesiąc mamy teraz?
- Ułożenie wyrazu „KWIECIEŃ” na tablicy magnetycznej, zaznaczenie kolorami spółgłosek i samogłosek.
7 . Zabawa tematyczna z sylabami „Pory roku”.
Chętne dzieci (8) wybierają sylaby w formie tabliczek zawieszonych na wstążce d. Mają za zadanie połączyć się w odpowiednie pary tak, aby powstał cały wyraz. Dzieci ustawiają się w kolejności następowania po sobie pór roku.
- Wspólne wykonanie piosenki pt.: „Maszeruje wiosna”.
- „WIOSENNA KRZYŻÓWKA”.
Nauczyciel wybiera chętne dzieci do rozwiązania krzyżówki. Przedszkolaki czytają pytania, a następnie same muszą wpisać flamastrem odpowiedzi. - Praca grupach „Cztery wiosenne kwiaty”.
Dzieci mają za zadanie ułożyć z klocków, przy stolikach, nazwę kwiatu w formie wieży (każda grupa ma do ułożenia inny wyraz: krokus, tulipan, żonkil, bratek). Po wykonaniu zadania, dzieci sięgają po odpowiedni obrazek symbolizujący dany kwiat.
11. Zabawa dydaktyczna „Walizka Pani Wiosny”. (praca w grupach).
Dzieci zostają przy stolikach. Nauczyciel rozdaje każdej z grup cztery różne komplety wyrazów. Zadaniem dzieci jest wybranie odpowiednich napisów, które muszą dopasować do rzeczy z walizki Pani Wiosny na najbliższą wycieczkę.
Przedszkolaki dokonują analizy i syntezy wyrazów, a następnie wkładają je do walizki razem z przyporządkowanymi rzeczami. - Zabawa ruchowa z el. matematyki: „Bociany i żaby”.
Bociany łapią żaby do odpowiednich pól – 4 ponumerowanych szarf. Żabki mają na opaskach z tyłu głowy numerki od 1-4. Bocian i Bocianowa łapią żabki kierując się cyferkami (do szarfy nr 1 trafiają tylko żabki z cyfrą 1, itd.)
Gdy wszystkie żabki są już złapane, bociany określają w którym zbiorze jest ich najwięcej, najmniej, lub tyle samo.
Bocian liczy swoje zdobycze dodając do siebie po dwa zbiory. Pani Bocianowa wykonuje następnie działania na odejmowanie. Między zbiorami muszą wstawić odpowiednie znaki, a wynik napisać na kartce flamastrem. - Zabawa ruchowa z wykorzystaniem monitora interaktywnego: „Wiosenne kolo fortuny”.
Do zabawy zapraszamy kolejno po 4 osoby. Jedno dziecko kręci wirtualnym kołem, następnie wszyscy odczytują zadanie, które wspólnie muszą wykonać w kole. Zabawa kończy się w momencie, gdy cała grupa wykona wylosowane zadania. - Zabawa matematyczna „Wiosenna łąka”.
Na makiecie łąki na dole znajduje się 10 kwiatów ułożonych jeden obok drugiego. Dzieci wykonują po kolei polecenia nauczyciela:
- połóż słonko na środku łąki w górnej części;
- połóż chmurkę w lewym górnym rogu;
- połóż chmurkę w prawym górnym rogu;
- połóż żółtego motylka na 6 kwiatku licząc od lewej strony;
- połóż niebieskiego motylka na 8 kwiatku licząc od prawej strony;
- połóż pszczółkę na środku łąki;
- połóż biedronkę w prawym dolnym rogu;
- połóż konika polnego w lewym dolnym rogu;
- połóż ważkę na 9 kwiatku licząc od lewej strony.
- Wspólny taniec z chustkami połączony ze śpiewem utworu pt.:„Wiosna, wiosenka”.
- Koniec zabawy – Zajączek dotarł do domu.
Niespodzianka od Zajączka dla wszystkich uczestników dzisiejszych zajęć. - Ewaluacja zajęć.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: Czego nauczyliście się na dzisiejszych zajęciach?
Chętne dzieci udzielają odpowiedzi słownej, formułując samodzielne wnioski.
Nauczyciel zadaje kolejne pytania:
- Czy podobały się wam dzisiejsze zajęcia?
- Czy jest coś co się wam nie podobało?
Dzieci udzielają odpowiedzi słownej, po czym wkładają swoje wizytówki do odpowiednich koszyczków z symbolami wiosennej pogody: chmura z deszczem, słońce za chmurką, słoneczko.
- Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach.
Na zakończenie wszyscy wykonują wspólny okrzyk:
„Sprytne Zajączki zajęcia skończyły,
Nowej wiedzy znów nabyły.
Do zabawy pędzić czas,
Bo tu wiosna wzywa nas!!!”