Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej

z zastosowaniem TIK

 

Temat zajęć: „O zdrowie dbamy różnymi sposobami”

Grupa wiekowa: 5 lat 

Cele ogólne:

  • promowanie aktywnego stylu życia;
  • kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania;
  • wdrażanie zasad świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie;
  • kształtowanie umiejętności społecznych – zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • wie, na czym polega zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia;
  • potrafi wymienić produkty spożywcze szkodzące zdrowiu;
  • dostrzega konieczność spożywania warzyw i owoców dla zachowania zdrowia;
  • zna i stosuje podstawowe zasady higieny osobistej;
  • rozumie rolę aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka.

Metody:

Czynne – samodzielne doświadczenia, zadania i ćwiczenia stawiane do wykonania;
Słowne –  burza mózgów, słuchanie wiersza, swobodne wypowiedzi dzieci, rozmowy, objaśnienia, instrukcje;
Oglądowe – pokaz, obserwacja, film edukacyjny. 

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: laptop, projektor, magnetofon, głośnik wielofunkcyjny, wiersz „Witaminowe abecadło”, plansza przedstawiająca piramidę zdrowego odżywiania, sztaluga, szablony produktów spożywczych należących do piramidy żywienia, produkty spożywcze zdrowe i niezdrowe, kosze, piosenka dla dzieci ,,Skaczemy, biegniemy””, film edukacyjny ,,Ala i piramida zdrowego żywienia”, instrukcja nauki tańca przedstawiona w filmie „Gummi Miś”.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie dzieci piosenką:„Wszyscy są, witam was…”
  2. Zaproszenie dzieci do gimnastyki przy piosence: „Skaczemy, biegniemy”.
  3. Burza mózgów na temat: „Co należy robić by być zdrowym?”
  4. Zapoznanie dzieci z maskotką o imieniu ADEK.
  5. Praca z wierszem: „Witaminowe abecadło”(Stanisław Kraszewski).

Oczy, gardło, włosy, kości,
 zdrowsze są, gdy A w nich gości.
 A w marchewce, pomidorze,
 w maśle, mleku też być może.
 B – bądź bystry, zwinny, żwawy,
 do nauki i zabawy!
 W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
 w serach, jajkach B też mieszka.
 Naturalne witaminy
 lubią chłopcy i dziewczyny.
 Bo najlepsze witaminy
 to owoce i jarzyny.
 C – to coś na przeziębienie
 i na lepsze ran gojenie.
 C: porzeczka i cytryna,
 świeży owoc i jarzyna!
 Zęby, kości lepiej rosną,
 kiedy D dostaną wiosną.
 Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.
 Na krzywicę D jest lekiem.
 Mleko, mięso, jajka, sery,
 w słońcu marsze i spacery.

  1. Nauczyciel zadaje pytania w celu omówienia wiersza:
  • Co w swym składzie zawierają zdrowe produkty?
  • Jakie witaminy były wymienione w wierszu?
  • Czy znacie jeszcze inne witaminy?
  1. Film edukacyjny „Ala i piramida zdrowego żywienia”.
  • Co to jest zdrowy styl życia?
  • Co to jest zdrowe odżywianie?
  • Które produkty należy spożywać najczęściej?
  • Których produktów należy unikać? 
  • Dlaczego tak ważne jest jedzenie warzyw i owoców?
  • O czym należy pamiętać przed jedzeniem? 
  • W jakiej formie możemy spożywać warzywa i owoce?
  1. Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.
  • Demonstracja schematu.
  • Nasza piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej – zabawa dydaktyczna. Każde dziecko wybiera jeden produkt (produkty oznaczone dodatkowo kolorami), następnie dzieci szukają się wzajemnie tworząc grupy żywieniowe. Grupy dzieci, ustawiają się w szeregach w odpowiedniej kolejności, tworząc piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.
  1. Zabawa dydaktyczna „Zdrowe – niezdrowe”.

Dzieci wkładają do odpowiednio oznaczonych koszy (światło czerwone, światło białe) produkty zdrowe i niezdrowe.

  1. Prezentacja zdrowych zamienników niezdrowych produktów.
  2. Aktywność ruchowa w życiu dzieci – swobodne wypowiedzi dzieci.
  • Jakie znacie rodzaje aktywności ruchowej?
  • „Taniec Gummi Miś” – zabawa taneczna. (wyświetlony układ taneczny)
  1. Podsumowanie zajęć.
  2.  Ewaluacja zajęć. (Kwaśna cytrynka lub słodka malinka)
  3.  Podziękowanie za wspólną zabawę.
  4.  Zaproszenie dzieci do degustacji zdrowych, prezentowanych wcześniej przekąsek, które mogą śmiało spożywać jako drugie śniadanie lub podwieczorek.